Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

Program DofE pomáhá i v současné době

DofE neboli Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je mezinárodní program, který slouží k motivaci a osobnímu rozvoji mladých lidí. O tomto programu jsem se dozvěděla už v prváku, a to nejen díky ostatním studentům na intru, kteří byli do programu zapojeni, ale také díky různým letáčkům, fotografiím a materiálům dostupným na naší škole a hlavně díky iniciativě našeho pana vychovatele z domova mládeže, který má celý program na starosti. Byla jsem nadšená a chtěla jsem se do programu hned zapojit, ale jak už bývá zvykem, týdny utíkaly, úkolů bylo více a prokrastinace sílila.

Proto když jsem se v říjnu ocitla opět doma, řekla jsem si, že tohle je ideální čas na to s DofE začít. První dva týdny byly opravdu náročné, do aktivit, které jsem si zvolila (fitness a hra na flétnu), jsem se občas opravdu nutila, ale jakmile jsem překonala počáteční odpor, začala jsem si aktivity opravdu užívat (i když to zní jako to největší klišé). V současnosti mám už tyto dvě aktivity dokončené a zbývá mi pouze dobrovolnictví a expedice. V této době je to sice poněkud složitější, ale vždy se dá něco vymyslet. Na expedici si budu muset počkat do léta, ale aktivně hledám cestu, jak pomáhat v online prostředí (protože mi ještě není 18, nemůžu se např. účastnit akcí typu roznášení obědů seniorům). Jsem se sebou nesmírně spokojena, nejen že jsem opravdu zvládla ty 3 měsíce pravidelně každý týden plnit aktivity, ale vybudovala jsem si super návyky (snad), které jsou prospěšné nejen mému tělu, ale v téhle době hlavně mé psychice. Navíc jsem se začala věnovat dalším aktivitám, jako jóga, online doučování nebo háčkování (zní to jako kratochvíle pro babičky, ale umět si uháčkovat čepici, to je celkem cool).

DofE je určitě skvělý program pro všechny, kteří chtějí ve svém životě změnu a nebojí se výzev. Osobně ho všem můžu vřele doporučit a jsem neskutečně ráda, že jsem našla odhodlání se také zapojit. Přece jenom 3 hodiny každý týden, to snad nikoho nezabije, ne?

Pája Urbánková, 3.B