Exkurze 3. B do Židovského muzea v Praze
Dne 26. září 2019 se třída 3. B vydala na exkurzi do Židovského muzea v Praze. Moje očekávání bylo, že budeme procházet muzeum a poslouchat průvodce. Opak byl pravdou.
Dorazili jsme na místo a sedli jsme si do půlkruhu. Nebylo nám jasné proč, ale to jsme za necelých 5 minut zjistili. Přišla za námi 93letá paní Jana Dubová. Povídala nám o svém životě v době holocaustu, o koncentračních táborech, do nichž byla za 2. světové války internována a co všechno v nich ona a její rodina zažila. Během přednášky se mi hrnuly slzy do očí. Poslouchala jsem každé její slovo. Na konci jejího vyprávění mi po tvářích opravdu tekly slzy a nebyla jsem jediná, kdo se snažil zamaskovat pláč. Jako poděkování jsme paní Janě Dubové předali růže, které jsme pro ni vybrali, a vydali se na prohlídku Židovského Města.
Nejprve jsme s paní průvodkyní navštívili jednu z nejstarších dochovaných synanog v Evropě – Staronovou synanogu, kde si kluci museli vzít podle židovské tradice na hlavu jarmulku a paní průvodkyně nás poučila o tom, jak probíhá židovská bohoslužba. Poté jsme šli do Pinkasovy synagogy, která v současné době slouží jako památník českých a moravských obětí šoa. Na stěnách synagogy je napsáno kolem 80 000 jmen českých Židů, kteří padli za nacistické okupace. Jména jsou rozdělena podle obcí a doplněna o datum narození a deportace.
Po prohlídce synagog nás čekal Starý židovský hřbitov. Zde jsme viděli náhrobek například rabiho Löwa. Také jsme se dozvěděli, že na náhrobcích jsou texty v hebrejštině a různé symboly vyjadřující příslušnost k židovství, jména zemřelých, jejich povolání atd. (např. ryba, nůžky, symbol Davidovy hvězdy, vinný hrozen, lev či ručičky).
Exkurze byla velmi povedená. Donutila nás zamyslet se nad tím, proč bychom si měli vážit života, každé chvilky se svými blízkými a možností, které v našem životě máme.
Za 3.B Kateřina Svobodová