Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

NÁVŠTĚVA PIVOVARU

Tak už přišla první zkouška našich starších spolužáků – maturita nanečisto. Zatímco oni se potili nad záludnými otázkami, naše třída 2.A vyjela na odbornou exkurzi do Plzeňského pivovaru.

Autobus měl sice zpoždění, dálnice byly ucpané, ale jinak cesta byla fajn. Když jsme konečně objevili areál, který produkuje výtečný zlatavý mok, byli jsme nadšeni. Rozlámáni jsme se odebrali do recepce, jejíž dominantou je model pivovaru z minulého století. Zde si nás vzala paní průvodkyně a odvedla nás do promítacího sálu. Na velkém plátně jsme zhlédli krátký film o historii pivovaru a společnosti Plzeňský prazdroj. Pak nás naše průvodkyně provedla místnostmi, přístupnými pro veřejnost.

pivovar
Tyto nádoby jsou umístěny ve varně a používají se k míchání sladu s vodou
a vzniká tzv. sladina.


pivovar
Malý náhled na plánek výroby piva. Někdo řekne lehké, někdo těžké,
ale ten výsledek je božský.



Prošli jsme Srdcem pivovaru – Varnou. Paní průvodkyně nám podrobně vysvětlila výrobu piva. Jak vzniká slad, co je to sladina a mladina, proces kvašení a dokvašovaní. Z moderny do historie. Jako mávnutí proutkem jsme se ocitli i několik desítek let zpátky, tudíž ve starých pivovarských sklepích, kde se dříve skladovalo pivo a nechávalo se dozrát – vykvasit. Dnes je tento labyrint přístupný jen z části a slouží jako ukázka s právě několika soudky moku. Bohužel jsme nemohli ochutnat, protože nám nebylo 18 let. Myslím si, že tím jsme byli ochuzeni o velký zážitek a jako budoucí odborníci gastronomie i o zkušenost.

pivovar
Staré sklepy jsou přístupné jen z části a budoucí pivo uložené v sudech slouží k ochutnávce návštěvníkům. Nyní je bez alkoholu, ten se vytvoří až za dva měsíce při teplotě 5 – 9°C.



Dále jsme navštívili expozice bednářského řemesla a pak už hurá na oběd do centra města Plzeň. Po hodinové pauze jsme se všichni sešli před nejstarším muzeem piva na světě. Pivovarské muzeum je umístěno v autentickém středověkém právovárečném domě se sladovnou, který byl prohlášen kulturní památkou.
Součástí muzea je pozdně gotická sladovna, hvozd, původní valečka a dvouúrovňové ležácké sklepy s lednicí, které ústí do plzeňského podzemí. Expozice přibližují nejstarší historii města Plzně, rozvoj řemesel, vznik a rozmach cechů, počátky a vývoj pivovarnictví, sladovnictví, bednářství, povoznictví a pohostinství.
Součástí prohlídky je replika hospody z přelomu 19. a 20. století, laboratoř
z 2. poloviny 19. století a část městský hradeb s ukázkou pěstování ječmene a chmele.

Plni krásných zážitků a vědomostí jsme se odtud vydali na cestu domů. Tuto odbornou exkurzi doporučujeme i ostatním spolužákům.

Třída 2.A, Kateřina Marková



pivovar
Laboratoř z 2. pol. 19. století. Podobnost figuriny se známou osobou je čistě náhodná.


pivovar
Sušička na slad