Praha Ruzyně - exkurze
Dne 3. března se naše francouzská polovina třídy spolu s celou třídou 3.C vydala na exkurzi do Prahy. Časně zrána jsme vyrazili z Poděbrad a na hlavním nádraží se setkali s ostatními žáky, kteří cestovali do Prahy individuálně. Po šťastném shledání se naším cílem stalo letiště Praha Ruzyně, konkrétně terminál číslo 3, kde měla naše exkurze začít. Když se všichni seznámili se systémem fungování automatů, které vydávaly lístky na MHD, mohla naše cesta začít.
Na vytoužený terminál jsme bez problémů dorazili během 30 minut.Ještě než nás přivítala velmi sympatická paní průvodkyně, od které jsme získali oranžový pásek na ruku, jenž nás opravňoval k přístupu do prostor, kam se normální smrtelník jen tak nepodívá, v klidu jsme se mohli občerstvit či si odskočit. Naše exkurze začala videem s ukázkou celého areálu a pár základními údaji o letišti. Poté jsem prošli bezpečností kontrolou přes detektor kovu (a ne všichni dokázali projít bez důsledné prohlídky od pracovníků Českých aerolinek, kteří jsou povinni po zaznění výstražného tónu prohledat bez výjimek každého).
Terminál 3 byl uveden do provozu 5. dubna 1937, ovšem aktivně se příliš nepoužívá. Jelikož může obsloužit „pouze“ 80 pasažérů za hodinu, jsou zde odbavovány převážně VIP lety a to včetně letů našich státníků a soukromých letadel.
Na všech terminálech pracuje tzv. biologická ochrana, která má za úkol chránit všechny runwaye před ptactvem pomocí speciálně vycvičených ptáků jako jejich přírodních predátorů.
Na terminálu 3 se nachází 2 runwaye. První se jmenuje RWY 04/22, fungující od 1937, kdy byla pouze 950 metrů dlouhá. V roce 1977 prodloužena na délku 2,300 m a šířku 60 m. Nyní se používá pouze jako parkoviště a také se zde nachází „nouzová přistávací dráha“ v případě únosu letadla, aby bylo v bezpečné vzdálenosti od ostatních. Druhá je RWY 13/31, která měří 3,250 m a 45 m na šířku.
Terminál 2, na kterém byl spuštěn provoz 6. ledna 2006 a umožnil odbavení pasažérů na 15.5 milionů ročně, měří 263 metrů a byl designován tak, aby zvládl lety do všech zemí EU, které jsou součástí Shengenského prostoru. Odletová část má 60 check-in přepážek a je připravena na další rozšíření stejně tak jako zavazadlové možnosti terminálu, které jsou momentálně schopny zvládnout až 3000 zavazadel za hodinu, ale v budoucnu to bude až 5000 jednotek. Hlavní runway terminálu 2 – RWY 06/24 je v současné době dlouhá 3,715m, široká 45 metrů, naposledy prodloužená roku 1982, se speciálním povrchem, který pomáhá k lepšímu využití brzd u letadel.
Terminál 1 byl spuštěn 3. června 1997. Na tomto terminálu se odehrávají všechny ne-shengenské lety a lety do ostatních destinací na celém světě. Jeho celková kapacita je 6.8 milionů pasažérů za rok. Najdeme zde veškeré vybavení a služby, které můžeme očekávat na předních evropských letištích (mezi které se Ruzyně řadí). Vše od kaváren, restaurací, poboček cestovních kanceláří, agentur, operátorů až po terasu s výhledem na runway.
Naše exkurze probíhala formou výkladu ve vyhlídkovém autobuse, kdy jsme měli možnost vidět všechny přistávací dráhy, letadla a pomocné pracovníky opravdu z velmi malé vzdálenosti, a přitom nám paní průvodkyně podávala výklad.
Po projížďce a výkladu jsme se vydali do výcvikového centra ČSA, kde se nás ujal zástupce vedoucího celého zařízení a připojil se k němu i vedoucí výcviku. Prošli jsme si celé zázemí, včetně modelu kokpitu letadla a také prostoru pro posádku, ale také jsme si vyzkoušeli, jak vypadá příprava pro letušky.
Exkurzi celkově hodnotím kladně, protože opravdu od začátku až do konce byla velmi zajímavá a myslím, že nejeden student začal po tomto zážitku přemýšlet o kariéře stevarda, či dokonce pilota. Myslím, že exkurze těchto typů jsou vždy velkým přínosem pro všechny žáky.