SHETLANDY
Vraceli se postupně. Jako by se jim ani z té dálky domů nechtělo. Komu? Pěti studentům Vyšší odborné školy hotelnictví a turismu v Poděbradech, kteří strávili několik měsíců na vzdálených Shetlandských ostrovech, jinak výsostném skotském území. Prvním krokem k realizaci této atraktivní stáže byl kontakt z radnice a informačního centra v Lerwicku, které společně vypracovaly projekt zaměřený na dosídlování těchto vzdálených území.Projekt se zaměřil na nové členské země EU, Českou republiku a Polsko. Protože však Univerzita ve Vratislavi časem z realizace projektu vystoupila, stali jsme se spolu s královehradeckou univerzitou jedinými účastníky.
Dalším krokem, který nás přiblížil Shetlandům, byl únorový pobyt PhDr Evy Svobodové a Jana Mudrocha, zástupců školské rady při VOŠ, na Shetlandech. Zde byly dohodnuty podmínky stáže, viděli jsme konkrétní pracoviště (hotely Busta a Herislea), seznámili jsme se s budoucími zaměstnavateli našich studentů. Pobyt nás přesvědčil, že budou v dobrých rukou. Všichni absolventi stáže, která začínala koncem května a končila návratem poslední české vlaštovky do teplejších zeměpisných šířek koncem listopadu, potvrdili, že opravdu byli.
Shetlandy tvoří asi 100 ostrovů, z nichž pouhých 16 osídluje celoročně 22 000 obyvatel. Řeknete si, že najít v takovém "množství" hodného dobrého člověka bude těžké. Omyl, opak je pravdou, na Shetlandech je to snad každý. V drsných přírodních podmínkách přežijí jen ti, kteří si navzájem pomáhají.
Projekt, který vstupuje do své druhé fáze, se těší obrovské podpoře místní samosprávy, podnikatelských kruhů, ale zejména zájmu studentů. Až organizátoři ze Shetland v únoru 2007 přijedou k dalšímu výběrovému řízení, bude je očekávat dlouhá řada uchazečů. Už teď je hodně těch, kteří chtějí procvičit dovednosti nabyté během studia v Poděbradech, vypilovat angličtinu se skotským přízvukem, poznávat nádhernou přírodu a milé, upřímné a srdečné lidi. Právě díky nim by se mohl naplnit hlavní cíl projektu a někteří ze stážistů by mohli najít na Shetlandech nejen krajinu svého srdce, ale i spřízněnou duši. V září to potvrdila jedna z iniciátorek projektu změnou svého českého příjmení za doprovodu svatebně rozverné shetlandské hudby.