Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

ZAHRANIČNÍ PRAXE V NORSKU 2005

   Krásná příroda, žádný stres v práci a hlavně přátelští lidé. Tak to jsou naše nezapomenutelné zážitky z dvouměsíční stáže v norském Trondheimu. Ale začněme od začátku. Byli jsme vybráni na dvouměsíční stáž v Norsku, kam nás vyslal projekt Evropské Unie a Hotelové školy v Poděbradech Leonardo da Vinci.

   Společně se dvěma dospělými pracovníky Orea Hotels a.s., Honzou a Robertem, jsme 12.dubna 2005 přistáli na malém trondheimském letišti. Naše dobrodružství začalo. A začátek to byl skvělý, ubytovali nás v příjemném apartmá asi 15 minut od centra města. A pohádka pokračovala. První týden jsme se podívali do historického centra města, na skokanské můstky, fjordy, krásnou přírodu a okolí. Navštívili jsme největší středověkou stavbu v celé Skandinávii Nidaros Cathedral, katedrálu postavenou v gotickém stylu, která je pátou nejnavštěvovanější památkou v Norsku. Kulaté náměstí se sochou Sv. Olava Tryggvosona, kde se o sobotách konají kulturní akce, koncerty a stánkaři zde prodávají čerstvou zeleninu a ovoce. Ani my jsme neodolali a šťavnaté ovoce okusili. Nadchl nás rybí trh, kde měli velký výběr ryb. My jsme ochutnali rybu sušenou. Kristansen Fort byla v minulosti vojenskou pevností, dnes je to kulturní památka. Jelikož se pevnost nachází na kopci, je zde krásný výhled na město a příjemné místo pro relaxaci, které jsme často využívali. Při celodenním výletu autem za cílem vidět širé moře jsme nestačili obdivovat okolní přírodu. Stig, náš průvodce, nás zavezl ke skokanským můstkům, kde jsme se vyřádili ve sněhu a padla i nějaká ta sněhová koule.
Měli jsme možnost navštívit velký parník Coastal Express, na kterém bude v budoucnu možná probíhat podobná zahraniční praxe. Vybavení lodi bylo velice luxusní a práce na této lodi musí být velkou zkušeností. Parník při své plavbě objíždí celé pobřeží Norska.
Abychom poznali místní studenty, zamířili jsme do Ladejlarlen UpenSecondary School. Tato škola má mnoho oborů a je velmi dobře vybavena, co se týče kuchyní a restaurací. Škola vlastní mlékárnu, kde vyrábějí zmrzlinu, kterou jsme ochutnali, a sýry. Do této školy jsme během pobytu mohli chodit na oběd. Seznamovací týden s městem jsme zakončili večeří ve 105 metrů vysoké televizní věži. Po celý týden se o nás staral Stig Andreassen, učitel z Ladejlarlen School a své průvodcovské povinnosti splnil výborně.

   V pondělí následujícího týdne jsme si prohlédli naše pracoviště. Rica Nidelven Hotel je dva roky starý konferenční hotel se spoustou konferenčních místností a působí velice moderně. Hotel je postaven na pilířích 17 metrů nad řekou Nidelv a pouze 2 metry stojí nad zemí. Po prohlídce jsme si užili poslední hodiny volna. A pak to začalo. Přijali nás velice mile, postupně nás manažer odbytového střediska Alex seznámil se všemi členy obsluhy a ukázal, kde a jak budeme pracovat. První týden byl vyloženě seznamovací a personál byl vždy ochotný nám pomoci v nesnázích. Od 4. týdne jsme pracovali odděleně, vždy jsme se střídali. Jeden pracoval na dopolední směně, druhý na odpolední. Večerní směna byla zábavnější, protože mladý kolektiv byl velice vtipný. Užili jsme spoustu legrace jdoucí i na úkor našich spolupracovníků a někdy jsme se jím neubránili ani my. Servírovali jsme pokrmy, objednávali a rozlévali nápoje, prostírali stoly na snídaně, obědy a večeře. Připravovali místnosti pro konference, pomáhali při room service. Při práci v hotelu jsme si procvičili anglický jazyk a naučili se základní norská slovíčka. Seznámili jsme se s novým způsobem nošení talířů, což pro nás, jako studenty hotelové školy, je příjemným poznatkem. Zaměstnanci mají mezi sebou velice dobrý vztah a v hotelu panuje dobrá organizace.
V posledním týdnu pro nás zaměstnanci hotelu připravili milé překvapení. Vzali nás na ostrůvek Munkholmen, „The Monk´s Island“, který je vzdálený 2 kilometry od Trondheimu. Dopravili jsme se tam lodí, která nevypadala právě důvěryhodně. Zde nám průvodce vyprávěl o historii bývalého vězení. Dnes se tu za hezkého počasí pořádají pikniky. Po výletě na ostrov nás už očekávala rezervovaná místa v italské restauraci. Ochutnali jsme místní speciality, ryby, brambory se smetanou a zakončili čokoládovým dortíkem. Na závěr jsme byli obdarováni knihou o norské kuchyni a číšnickou sadou, což bylo poděkování od personálu hotelu.

   Během pobytu v Trondheimu jsme poznali i tamní státní svátek. 17.května si obyvatelé obléknou kroje nebo alespoň připnou na oblečení trikoloru Norska, mávají norskými vlaječkami a za doprovodu hudby procházejí městem. Účastníky průvodu jsou i studenti, kteří končí střední školy. Jejich oslavy však již začínají 14 dní před tímto svátkem. V této době nosí dlouhé pláště pošité a potištěné fotkami a různými ozdobami, barevné kalhoty a v tomto oblečení chodí do 17.května. Na hlavě mají baret se šňůrkou, kam si navazují drobnosti, které dostali od přátel.

   Rituálem našeho pobytu se stalo sobotní nakupování. Každou sobotu jsme obešli všechna nákupní střediska, která byla ve městě k dispozici. Poznali jsme norskou módu, která by se v České republice asi neujala.

   Poslední den v Rica Nidelven Hotel Trondheim jsme se se všemi spolupracovníky řádně rozloučili. Od generálního ředitele jsme dostali pozornost ve formě knížky o Trondheimu s věnováním a poděkováním za odvedenou práci a nabídku možnosti pracovat v hotelu i v budoucnu. 12.června jsme si zabalili poslední věci a okolo jedné hodiny odpoledne jsme odlétli z trondheimského letiště zpět do České republiky. Na tuto praxi budeme rádi vzpomínat.

Jana Najmanová, Stanislav Lebeda 4.B