Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

ROZDÍLY V TECHNOLOGII PŘÍPRAVY POKRMŮ 

VE ŠVÉDSKU A U NÁS

   Vlastně jsem se až do mé cesty do Švédska v kuchyni za běžného provozu moc nepohybovala. Nemohu proto přesně vymezit rozdíly mezi jejich a naší kuchyní a gastronomií. Napíšu tedy jen mé postřehy a pokusím se nastínit ty nejviditelnější odlišnosti během výuky ve škole a práce v hotelu.

   Velice se mi zalíbil jejich zvyk týkající se společného jídla, zvláště snídaně. Všichni ráno přišli do výuky, nejprve se všichni dohromady nasnídali a probírali, co se bude odehrávat v příštích hodinách. U nás je společná snídaně s učitelem téměř neuskutečnitelná. Vše je uspěchanější a ne tak pohodové. Společné jsou nejen snídaně, ale i přestávky na kafčo (v hotelu) a oběd.

   Ve Švédsku jsou velice přísní na recyklaci, proto mají hned na několika místech přesně určené nádoby na tříděný odpad. U nás je vše vyhazováno do jednoho pytle.

   Hygiena je tak jako u nás na velmi dobré úrovni. Šperky, hodinky, dlouhé nehty... neexistuje při práci. Výjimkou jsou pouze pokrývky hlavy. Nepoužívají je. Oblečení v hotelu si půjčují a boty mají pevné, černé, protiskluzové a celkem masivní. Jediné překvapení mi přinesla práce s vajíčky. Rozklepnou celé vajíčko do misky a pokud potřebují jen žloutky, tak je rukou vyndavají z nádoby.

   Ve škole se učitel více zapojuje do práce než u nás. Vše nejen vysvětlí, ale i pomůže. Možná je to proto, že žáci vaří za běžného provozu ve školní restauraci pro určitý počet hostů. U nás co si uvařím, to si také sním.

   I ve školní kuchyni určené k práci pro studenty se všichni dostanou k práci, která je u nás celkem vzácná, a to k práci s rybami: Losos je téměř běžnou záležitostí.

   Při vaření používají hodně tuků, cukru a soli. Určitě více než my. Vaří nejčastěji ve vodní lázni či páře. Nejpoužívanější technologickou úpravou je bezesporu smažení. Oni smaží vše, co se smažit dá.

   Polotovary mají v chladničkách a skříních zabudovaných přímo pod pracovní plochou.

   Krabicové mléko, které potřebují např. do omáček, mají v horké vodě - získá tak stejnou teplotu - a hned je přidávají do pokrmu. Na rozdělávání nepotřebují ani nůžky, neboť dno krabice se snadno protrhne. Urychlí jim to sice práci, ale vypadá to velice neobvykle a směšně.

   Jinak si myslím, že se gastronomie ani práce v kuchyni ničím zvláštním neliší. Úroveň je stejná jako u nás. Práce tam mě ale více bavila a získala jsem potřebnou jistotu a precizní výsledek při práci v kuchyni.

Martina