Comenius Partnerství COINCO:
Bílá a žlutá
Právě v těchto barvách probíhalo 3. až 9. 4. 2013 poděbradské setkání partnerských zemí projektu Comenius. Do Poděbrad se sjelo 11 Portugalců, 8 Španělů a 7 účastníků z Turecka. Čekal je tady bohatý program, chladné dubnové počasí, ale i vřelé uvítání. S některými učiteli jsme se už v minulosti v Poděbradech setkali, rekord drží Paulo z Portugalska, který se po studijní návštěvě v říjnu 2011 do Poděbrad přímo zamiloval, byl tady v pětadvacetistupňových mrazech loni v únoru, v červnu otestoval kolo a místní cyklostezky, letos v lednu běžky. Jeho vzpomínky na předchozí pobyty v Poděbradech jsou již téměř legendami, na něž láká – poměrně úspěšně - další kolegy a studenty nejen z Portugalska.
Zatímco Paula prohlídka školy nepřekvapila, zbytek skupiny reagoval obdivně, občas i nevěřícně. Hosté obdivovali vybavení školy, učebnice, jejímiž autory jsou naši učitelé, posilovnu (ten hlasitý výraz obdivu bych vám přála slyšet!), nevěřícně se tvářili na kodex oblékání.
Po prohlídce školy nám Maria a José ze Španělska připomněli úvodní návštěvu Granady v listopadu loňského roku, takže jsme si doplňovali své znalosti španělské historie, zeměpisu, gastronomie a nakonec i španělštiny samé.
Hned první den se hosté pustili do vaření se studenty 1. ročníku hotelové školy a velikonoční menu zvládli skvěle včetně mazanců, beránka, barvení vajec i pletení pomlázky. Pro nás zase bylo těžké uvěřit, že po pár hodinách strávených společně s našimi studenty Azahara, studentka ze Španělska, zvládla i Hody, hody doprovody…
Lenka, Zdeněk a Petr představili ve své odpolední prezentaci Českou republiku, vtipně komentovali naši historii, největší velikány v kultuře, politice a sportu, i naši závislost na pivu.Vlastně tak připravili skupinu na páteční exkurzi do nymburského pivovaru a setkání s naší historií ve skanzenu v Přerově nad Labem. Pěkně jsme tam vymrzli, takže roztopený krb a oběd v Hrabalově Hájence v Kersku nám doslova zachránil život. Stejně jako „se šípkovou a se zelím“, které tam vaří přímo skvostně. V dobré náladě (zpívalo se turecky, španělsky, portugalsky celou cestu) jsme se vrátili do Poděbrad, kde nás čekal kurz češtiny, dle sdělení hostů asi opravdu nejtěžšího jazyka na světě. To překlady předpisů pro nedělní vaření do projektových jazyků, jmenovitě z češtiny do angličtiny, španělštiny, portugalštiny a turečtiny, nám šly daleko líp. Po dobře odvedené práci nás čekala zasloužená odměna, večer v poděbradské restauraci V pivovaře s hudbou, dobrým jídlem a hlavně – dobrým pivem.
To hlavní, kvůli čemu naši hosté přijeli, bylo ale nedělní „barevné“ vaření čili cooking in colours. Pro setkání v Poděbradech byly vybrány barvy bílá a žlutá, protože mnoho ingrediencí se v našich zeměpisných šířkách vyskytuje právě v těchto barvách. Pečlivě zvolené menu (plněná vejce i zapečené plněné brambory, dýňovou polévku, plněné kuřecí s bramborovou kaší, křenovku s bramborovým knedlíkem i tvarohový dezert a štrúdl) studenti uvařili společně. Vaření bylo zábavné stejně jako následující vyřezávání jablek pod vedením Petra, Jirky a Aleny. Fantazii se meze nekladly, čehož někteří využili a překvapili i sami sebe. Poslední aktivitou bylo míchání nápojů, tady reprezentovali naši školu Adam, Daniel a Katka a hosté …no prostě jen zírali. Ještě společná kávička pro všechny studenty v nejmenované poděbradské osvěžovně a byla tady závěrečná večeře. A taky smutek a občas i slzičky, protože některým se opravdu odjíždět nechtělo. Není lepší vizitky pro hostitele, než když to hosta domů příliš netáhne. Jinými slovy: fan klub příznivců Poděbrad se v dubnu rozrostl o několik desítek nových členů. A kde se setkáme příště? V říjnu při červeném vaření v Turecku!
Eva Svobodová
koordinátora projektu