Erasmus+ a cesta do větrného Kolína nad Rýnem
A byl tady další víkend, škoda ho nevyužít, vyrazili jsme tedy do Kolína nad Rýnem. Bohužel jen ve čtyřech, Dora s Markem měli pracovní směnu.
Köln am Rhein je čtvrté největší město v Německu. Leží na základech římského města Colonia Agrippina, ano, jméno dostala římská kolonie podle císařovny Agrippiny. Kolínská univerzita byla založena jen o 40 let později než naše Karlova, tedy roku 1388 a patří k nejstarším v Evropě. Hanza a objevení nových obchodních cest do Ameriky odstartovaly obrovský hospodářský růst. Bohužel za 2. světové války na Kolín zaútočilo v noci z 30. na 31. 5. 1942 přes tisíc britských bombardérů. Město bylo zcela zničeno, proslulý kolínský Dóm se opravuje dodnes. Říká se, až nebude na Dómu co opravovat, přijde konec světa.
Není proto divu, že jsme si pro začátek naší prohlídky vybrali Kölner Dom – katedrálu svatého Petra. Je součástí Světového dědictví UNESCO a k návštěvě láká 850 let starý relikviář s ostatky Tří králů. Prohlídku věže jsme si nechali na odpoledne a rozhodli se pro Hohenzollernbrücke. Tento most z roku 1911 zdobí 4 jezdecké sochy pruských a německých císařů z rodu Hohenzollern. Dnes most slouží tramvajové a železniční dopravě, ale přesto tvoří společně s Dómem krásné panorama města.
Podél břehu Rýna jsme zamířili do Starého města. Hanzovní domy, křivolaké uličky, zákoutí se zajímavými památkami., 170 muzeí... a kolínské pivo Kölsch, to je něco extra, prostě jsme ho museli ochutnat. Existuje asi 26 značek Kölsch, vaří se jen ve městě, z místní vody a všechny pivovary musí dodržet stejná pravidla. Podává se v úzkých, vysokých „dvoudeckách“. Prázdnou sklenici vám rychle vymění za další plnou, proto je dobré položit na skleničku tácek, pokud si již další pivo nepřejete. Také některá jídla jsou echt kolínská. Kolínský kaviár zní lákavě a stojí málo peněz, ale je to jen prejt na cibulce. Halver Hahn není půlka kuřete, ale plátkový sýr s cibulkou a houskou. Když nevíte, Köbes vám poradí....tedy číšník. A pokud máte opravdu velký hlad, dejte si v Haxenhaus vepřové koleno, v Kolíně je umí upravit na hodně způsobů.
Kolín se proslavil také karnevalem. Fünfte Jahreszeit, Páté roční období, se zde slaví skutečně bujarým způsobem. Karneval začíná v listopadu a končí Popeleční středou v únoru. I když bylo už po karnevalu, výzdoba nás městem ještě dlouho provázela. Vrátili jsme se k Dómu, abychom vystoupali do jedné z věží. Výtah chyběl, takže těch 157 m a více než 550 schodů jsme museli poctivě vyšlapat. Odměnou nám byl nádherný výhled a úzké gotické věže a opěrnou klenbu jsme mohli obdivovat pěkně zblízka. V Kolíně je v každém ročním období větrno. Ve věžích to bylo obzvlášť intenzivní a při mínusových teplotách nezapomenutelný zážitek, jako celá naše návštěva Kolína nad Rýnem.
Za Erasmus+ Míša + Anička + Marek+ Simona + Dorka