Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

Nejdřív se  řeší puzzles...

Když Mariví z Tenerifu počká v Madridu na Rafaela z Granady, mohou dorazit do Prahy společně. A když Paulo z Portugalska posečká, až dorazí Denis z Francie, mohl by je přivézt stejný taxík. Taková studijní návštěva je lepší než sudoku, tříbí logické myšlení  i kombinatorické schopnosti. Jenže pak vypadne z programu plánovaná prezentace, ztratí se Rafael, Gerald z Británie potřebuje nutně volat kolegovi z Nového Zélandu, není k nalezení fotoaparát, jiný se zase najde a logika i kombinatorika dostávají na frak. Ve čtvrtek se zjistí, že máme ve skupině cukrovkáře, který potřebuje okamžitě doplnit hladinu cukru. Protože k nabízeným zákuskům požaduje společnost, ochotně se k sladkému dýchánku připojí i Ingrid z Estonska, Lucia z Itálie a Gert z Belgie. Tímto jsem představila účastníky studijní návštěvy pro experty ve vzdělávání (SVES), která se již po šesté konala v naší škole. Tato návštěva  by se dala také nazvat šňůrou občasných menších zádrhelů, které musí během jediného pracovního týdne rozplést organizátor, či v mém případě organizátorka, jež si celou studijní návštěvu vymyslela, navrhla její organizační rámec a posléze ji i realizovala.

Během takové návštěvy se nenudí ani organizátor (viz příhody uvedené výše), ale doufám, že ani účastníci. Od 17. do 21. října jsme byli přijati starostou Poděbrad PhDr. Ladislavem Langrem i ředitelkou školy PhDr. Janou Podolákovou. V Kutné Hoře jsme navštívili Vzdělávací institut Středočeského kraje a VOŠ a Střední průmyslovou školu. Když už jsem jednou byli ve městě, které je na seznamu Světového dědictví UNESCO, bylo by škoda opominout jeho památky, nám však zbyl čas pouze na chrám svaté Barbory a Kostnici. Zato jsme na zpáteční cestě zvládli i skvost českého kubismu Bauerovu vilu v Libodřicích a den jsme zakončili v hotelu Chateau Kotěra v Ratboři na zasloužené večeři.

Během návštěvy zdravotní školy v Nymburce si účastníci vyzkoušeli odlévání sádrových zubních otisků a vybrousili si odlitý zoubek, na Střední škole oděvního a grafického designu v Lysé zase tleskali módní přehlídce, kterou pro ně studenti připravili. Hlavně se ale neustále ptali a diskutovali a debatovali, čímž naplňovali cíl studijních návštěv: setkávat se, poznávat, učit se, srovnávat a předávat dál.

Děkuji všem, kteří přispěli ke zdárnému průběhu návštěvy a současně je musím i varovat, neboť začátkem října podala naše škola žádost o další studijní návštěvu!

Eva Svobodová