Hotelová škola Poděbrady získala titul Světová škola
Do projektu Světová škola se Hotelová škola Poděbrady zapojila, protože nám záleží na tom, co se děje ve světě kolem nás – nejen v Česku, ale i za jeho hranicemi. Věříme, že i malé kroky mohou vést k velkým změnám, pokud se do nich pustíme všichni společně. Díky tomuto projektu získáváme možnost víc přemýšlet o globálních problémech, vcítit se do situace jiných a hledat způsoby jak ostatním pomoci.
Osobně chci dál pomáhat, protože věřím, že každý z nás má sílu něco změnit, stačí jen začít. Projekty jako Světová škola dávají prostor nejen mluvit, ale hlavně jednat, inspirovat ostatní a měnit svět k lepšímu. A právě to mě motivuje pokračovat.
Anastasiia Pavliuk, 2.C
Světová škola Hotelovka Poděbrady – SRDCE V AKCI
12. června 2025 jsme získali oficiální titul „SVĚTOVÁ ŠKOLA“.
Toto ocenění udělují společně organizace Člověk v tísni, ADRA a ARPOK školám, které se věnují tématům s globálním přesahem a u svých žáků posilují vědomí sounáležitosti se světem současnosti formou nejrůznějších projektů.
Něco z historie
Pomáhání druhým u nás i v zahraničí má na Hotelovce Poděbrady dlouhou tradici. V minulosti například dvě třídy po sobě osm let podporovaly s Arcidiecézní charitou Praha dívku v Indii.
Adopce na dálku jí umožnila získat odborné vzdělání, díky kterému se mohla osamostatnit a být nezávislá. V komunikaci s dívkou studenti trénovali angličtinu a poděbradskou veřejnost informovali (a možná inspirovali) článkem v místním tisku „Kéž bych chodila do školy…“ (Kateřina Píšová).
2013 Student Jiří Urban pořádá na základě besedy o globálních tématech s Dr. Phanuelem Oswettou akci Hotelovka Africe. Konala se v rámci celorepublikového projektu „72 hodin“ a výtěžek podpořil nově vzniklý domov pro osiřelé děti v Nairobi. Akce se protínala s termínem Dne otevřených dveří, při kterém někteří rodiče uchazečů o studium na naší škole projevili značné ocenění těchto aktivit.
Naše Hotelovka byla a je světová. :-)
…ze současnosti:
12. červen 2025 Hotelovka Poděbrady získává ocenění Světová škola.
Cesta za titulem nebyla snadná. Znamenala spoustu práce pro třídy 2.B a 2.C a jejich vyučující, které se rozhodly do projektu Světová škola zapojit. Mgr. Pavlína Frančíková a Mgr. Daniela Valentová absolvovaly speciální teoretický a praktický výcvik pro plánování a realizaci projektů Světové školy, pořádaný společně organizacemi Člověk v tísni, ADRA a ARPOK. Všichni jsme se do práce pustili s nadšením. Podle slov Sv. Augustina, že „zapalovat může jen ten, kdo sám pro něco hoří…“, je naším společným cílem přispět třeba jen malým dílem k důstojnému a kvalitnějšímu životu lidí, kteří nemají takové možnosti jako my, k odstranění chudoby ve světě, k vytváření rovných příležitostí pro všechny, k připomínání minulosti, aby se neopakovala v budoucnosti… Přesně podle toho, jak globální témata definovala OSN – Cíle udržitelného rozvoje (SDGs) - OSN Česká Republika
Práci jsme rozdělili do několika projektů podle zvolených témat:
1. KROKUS
Podle předem pečlivě připraveného plánu jsme nejprve v říjnu 2024 společně vysázeli stovku cibulí žlutých krokusů na místě, kde kdysi v Poděbradech stála židovská synagoga a škola. Zapojili jsme se tím zároveň opakovaně do mezinárodního projektu Krokus, který pořádá Židovské muzeum Praha. Žlutá barva kvítků, v ideálním případě rozkvetlých již v lednu, kdy si připomínáme Den obětí holocaustu, má upozornit na osudy dětí, které by byly rády do školy chodily, ale nemohly… Když sázíme krokusy, sázíme paměť…
2. KAMENY ZMIZELÝCH-STOLPERSTEINE
Ve spolupráci s Městským úřadem Poděbrady jsme potom pátrali po tzv. kamenech zmizelých. Před domy, kde jsme našli tyto tzv. Stolpersteine, jsme se zamýšleli nad tím, že tu kdysi žili naši poděbradští spoluobčané se svými životními příběhy, které někdo násilně ukončil. Tématu holocaust a světový mír jsme věnovali jednu speciální výukovou lekci v rámci předmětu Základy společenských věd a v lednu 2025 jsme si na místě, kde jsme vysadili krokusy, připomněli
3. MEZINÁRODNÍ DEN OBĚTÍ HOLOKAUSTU.
4. ÚČAST NA „JOM HA-ŠOA“,
veřejném čtení jmen obětí holocaustu v Poděbradech, se stala vyvrcholením naší snahy o uchopení a pochopení tohoto tématu v různých souvislostech.
5. NOCLEŽENKA
V lednu 2025 jsme se rozhodli pomoci těm, kteří žijí na ulici, a zima pro ně představuje velké nebezpečí. Zapojili jsme se (Hotelovka již podruhé) do projektu Armády spásy Nocleženka, který pomáhá lidem bez domova přečkat zimu. Za 100,- může jeden člověk přespat v teple, provést osobní hygienu, najíst se, a hlavně zůstat ve spojení se sociálním pracovníkem. Mnohdy to znamená start do nové, lepší etapy života. Po besedě v rámci třídnické hodiny na témata OSN „Konec hladu“, Konec chudoby“, „Zdraví a kvalitní život“, „Méně nerovností“ jsme takto pomohli celkem 18 lidem.
6. AFRIKA AFRICE – BESEDA O GLOBÁLNÍCH TÉMATECH
V únoru 2025 nás ve škole navštívil opět Dr. Phanuel Oswetto, který vede projekt Afrika Africe (Africa for Africa-AfA). Po besedě o možnostech vzdělávání v Keni, o tom, v jakých podmínkách tam mladí lidé žijí, jsme se rozhodli pomoci, a uspořádali
7. PERNÍČKOVÁNÍ PRO AFRIKU,
charitativní prodej vlastnoručně vyrobených velikonočních perníčků. Poděbradské pekařství Martínek nám pro tuto akci laskavě poskytlo prostory, a akce se setkala s velkou podporou poděbradské veřejnosti. Výtěžek 7024 Kč jsme věnovali na podporu AfA.
Zapojené třídy ukázaly, že mají srdce otevřená pro druhé a dokážou pomoci tam, kde je třeba. Jak se vyjádřila Anastasiia, jedna ze zapojených studentek, svět je menší, než se zdá. Proto i malý čin kohokoli z nás může mít velký dopad. A další studentka, Rozálie, ji doplnila mottem Nocleženky: Nemůžeme pomoci všem. Ale každý může pomoci někomu.
Navázali jsme na aktivity s globálním přesahem z minulých let, objevili a naučili se mnoho nového, ale získáním titulu Světová škola naše aktivita nekončí. Právě naopak.
Ocenění, kterého se naší škole v Praze na Summitu světových škol v červnu 2025 dostalo, je pro nás start a motivace do nové práce, do nových projektů, o nichž vás na tomto webovém odkazu budeme pravidelně informovat, a možná také inspirovat.
Mgr. Daniela Valentová a Mgr. Pavlína Frančíková, koordinátorky Světové školy