Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

Letiště

Ve čtvrtek 23. února se třídy 3.C a 3.D vypravily na pražské Letiště Václava Havla.

Exkurzi jsme započali u detailního modelu letiště, kde nám pan průvodce ve zkratce vysvětlil, k čemu jednotlivé části komplexu slouží.

Prošli jsme bezpečnostní kontrolou, stejně jako cestující po odbavení, nasedli jsme do autobusu a vyrazili na okružní jízdu. V těsné blízkosti jsme míjeli letadla a pan průvodce – bývalý steward a současný dispečer letového provozu – nás postupně seznamoval s chodem celého letiště.

Dozvěděli jsme se například, jaké typy letounů se tady odbavují nejčastěji, jak hustý provoz byl před Covidem nebo do jaké země je možné se dostat největším dopravním letadlem světa.

Měli jsme štěstí – viděli jsme přistávat jeden menší Airbus a mohli jsme tak vidět proces, kterým letadla prochází od dosednutí na dráhu až po přípravu na další let.

Druhá část exkurze probíhala ve výcvikovém centru posádek. Po cestě k němu jsme se dozvěděli, jak funguje místní hasičský sbor a jak má letiště vyřešenou biologickou ochranu. Minuli jsme také Terminál 3, určený pro odbavování soukromých a VIP letů.

Dozvěděli jsme se, jak probíhá výcvik stewardů, na jaké mimořádné události musí být posádka připravena a že práce letušky rozhodně nespočívá jenom v tom, že vám připraví kávu a upozorní vás, že plovací vesta se nafukuje až po opuštění paluby letadla.

Dále nám pan průvodce povyprávěl o výcviku pilotů a o tom, co všechno musí člověk splňovat, aby mohl takový výcvik podstoupit. Prohlédli jsme si obrovské trenažery, které umí simulovat všechny možné situace, do kterých se dá během letu dostat. Nejsem expert, ale řekla bych, že trénink v takové mašině bude asi o něco těžší než simulátor Airbusu 380, na který mě kdysi vzala mamka, abych na chvíli přestala mluvit o tom, že bych chtěla být pilotem.

Na závěr se slova ujala paní učitelka Drobná, která s námi prošla Terminály 1 a 2 a vysvětlila nám, jakými způsoby se cestující mohou odbavovat a jak probíhá pasová kontrola.

Určitě nemluvím jenom za sebe, když řeknu, že to byla opravdu hezká a zajímavá exkurze.

Veronika Skalická, 3.C