Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

ROP STŘEDNÍ ČECHY

Středočeský kraj

Lužná u Rakovníka a Lány

aneb ROAD TRIP potřetí

V pátek 9. září 2011 jsme v rámci projektu „Propagace turistických destinací – ROAD TRIP“ opět vyjeli historickým vláčkem taženým parní lokomotivou typu 354.1. „Davídek“, tak se naše lokomotiva jmenovala, nás vezl malebnou krajinou křivoklátských lesů do Lužné u Rakovníka, Lán a zpět do Prahy.

V 9:20 h jsme vyjeli ze stanice Praha – Masarykovo nádraží a první překvapení nás čekalo ve stanici Hostivice. K párečkům, které nám byly podávány z okna jídelního vozu, řízně vyhrávala tříčlenná kapela staročeské písničky a neopakovatelným způsobem navodila atmosféru 20. let minulého století.

Další naší zastávkou byla vlaková stanice Lužná u Rakovníka a cílem Muzeum Českých drah. Zdejší sbírky skrývají úžasné poklady. Prohlédnout si můžete parní lokomotivy různých kategorií, historické motorové lokomotivy, motorové vozy nebo technická zařízení na železnici. A kdo by se rád nevrátil do dětských let? Odtrhnout se od funkční repliky železnice se všemi vláčky, vagónky, stanicemi, stromečky a dalšími „hejbátky“ se zdálo být nad naše síly. Ale nedalo se nic dělat, Davídek už nás svým pískáním svolával zpět, abychom pokračovali v našem programu.

Ze stanice Stochov jsme se historickým autobusem přepravili do lánské obory a následně do Lán. V oboře jsme měli štěstí, protože zaváželi krmení. Je až neuvěřitelné, že jsme všichni vydrželi být v klidu, nemluvit, aby se zvěř k nám co nejvíce přiblížila. A nakonec nás čekala nečekaná odměna. Kdo měl chvilku trpělivosti a vystál si frontu, pohladil si Zuzanku, ochočenou danělu.

V Lánech, v Muzeu sportovních vozů, si přišli na své nejen fandové rychlých kol. Některá „autíčka“ vzbuzovala respekt, jiná vyvolávala vzpomínky. Jééé, tohle auto měl přece děda v garáži. Ve zbývajícím čase jsme se šli projít k lánskému zámku, kde sídlil Tomáš G. Masaryk. Sraz všech účastníků byl u muzea TGM a odtud jsme se koňskými povozy přepravili zpět do stanice Stochov. Někteří z těch šťastnějších tuto cestu absolvovali na koňském hřbetě.

Cestou do Prahy probíhal odborný seminář a přesně v 17:36 h jsme přijeli do stanice Masarykovo nádraží. Naposledy jsme zamávali Davídkovi a vyrazili, už po vlastní ose, směr domov.

A co říci závěrem? Že už se těšíme na další ROAD TRIP.

Karásková