Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

Music club&bar PHENOMEN

Je 10. listopadu 2010 16:45 ...

Nejen, že dnes slavím své 20-té narozeniny, ale už za 15 minut budu stát za barem jako barman, nikoli jako barback. Poprvé za pravým barem v opravdovém provozu. Už žádné mobilní bary na různých akcích cateringových společností, ale ode dneška se stal Music club&bar PHENOMEN mým novým zaměstnáním a barem No.1.

Dnes jsou tomu více jak 4 měsíce, co jsem se stal jedním z 5-ti barmanů, kteří jsou součástí tohoto konceptu. A svůj první den si pamatuji úplně jasně. Vysloužil jsem post pro začátečníky nebo-li „Mojito post“. Na tomto postu se připravují veškerá Mojita, Frozen Daiquiri, Frozen Margarity, Caipirinhas a ostatní drinky, které se připravuji v mixéru či se muddlují. Samozřejmostí tohoto postu je příprava kávy pro celý bar. Můžu Vám říci, že moje první Jahodové Daiquiri bylo snad těžší než první barmanská soutěž. Byl jsem tak nervózní, že 4 cl bílého rumu v nálivce jsem nenalil do mixéru, ale na zeď, která mi v tu chvíli byla asi největší oporou. Naštěstí to nikdo z ostatních barmanů nezpozoroval a já jsem ho v klidu mohl dokončit. Na tomto postu jsem strávil přibližně 1 měsíc. V mezičase jsem se musel naučit veškeré receptury pro svou koktejlovou pozici, seznámit se s nabídkou červených a bílých vín, zjistit, co je to humidor a co se v něm skrývá a v neposlední řadě proniknout do tajů Champagne. Teď už se s chutí pochlubím mým kolegům o mém prvním ‚,faux paux“ a rádi se tomu zasmějeme. Nyní už jsem plnohodnotným barmanem a koktejlový post, kterého jsem se tak bál díky recepturám, je můj nejoblíbenější.

Music club&bar PHENOMEN je sesterským barem baru Bugsy’s bar. Takže jsme bar, který si potrpí na prvotřídní servis a kvalitní produkty. Nealko z postmixu u nás nenajdete...:-) Ten, kdo za vše zodpovídá a je i zároveň bar managerem tohoto baru je Martin Babič.

Je vám toto jméno povědomé? To by mělo, protože byl studentem HŠVOŠ Poděbrady. Po maturitě začal pracovat jako barman v Zanzibaru na Kladně, od roku 2004 byl barmanen a pak i shift leaderem již zmíněného Bugsy’s baru ...

A další jméno, které by Vám mohlo být známé je Jakub Slaba. Taktéž byl studentem HŠVOŠ Poděbrady a v baru působí jako barman. Jakubův životopis tu napsat ve zkratce by bylo téměř nemožné, tak jen snad zmíním jeho některá působiště. Mandarin Oriental Hotel Group, Bar Celnice a dlouhodobě spolupracoval s Romanem Uhlířem (Cloud 9 Sky Bar).

Takže když to shrnu, tak přesná polovina zaměstnanců Music club&bar PHENOMEN vystudovala „Poděbradskou hotelovku“. Náhoda či se v Poděbradech rodí kvalitní a dobří barmani?

Vzhledem k tomu, že studuji vysokou školu, ještě pracuji v baru na 3/4 úvazek, což je přibližně 10 - 12 směn za měsíc, což je ideální práce ke studiu. A do tohoto zaměstnání se těším. Byl to můj sen, pracovat za barem, zažít ten stres. Když máte před sebou několik objednávek, zvednete hlavu a mávají na Vás desítky žíznivých hlav a vy víte, že se 2 hodiny nezastavíte…

Hodinky ukazují 16:40 a dnešní nástup do baru je v 17:30. Musím letět. Doufám, že dnes budu na koktejlovém postě ...

...za barmany, kteří vystudovali
Hotelovou školu v Poděbradech
Michael Kleinert