Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

Bronzová expedice - Fobíci

Pod záštitou programu DofE (Mezinárodní cena vévody z Edinburghu) se náš tým Fobíků složený ze studentů Hotelové školy v Poděbradech vydal na svou předexpedici.

Vše začalo v sobotu 28. 11. 2015 ráno v 5:40, kdy jsme odjeli vlakem do Brna a následně pokračovali šalinou č. 10 na zastávku Stránská skála. Tam na nás už čekal tým EPRV777 vedený panem Jaroslavem Drábkem. Po občerstvení bylinkovým čajem jsme se vydali ke štole č. 1 a řekli si pravidla, která musíme dodržovat. Někteří z nás měli možnost pracovat s ghostmetrem a měřičem teploty. Ve štole jsme se pokoušeli o kontakt s paranormálními jevy, ale bez úspěchu. Cestou ke druhé štole jsme se zastavili u žíly kalcitu medovce a ti šťastní, kteří ho našli, si mohli i kousek nerostu odnést domů na památku. Po hledání nerostů jsme se vydali do bývalého protileteckého krytu (štoly č. 2). Následovala štola č. 3, kde se před několika desítkami let oběsila žena na trámu, který je tam dodnes. Ve štole jsme měli možnost nahlédnout do bývalé Medvědí jeskyně. Nakonec jsme započali seanci pod trámem oběšené ženy. Po otázce: „Je tu někdo?“ náhle zablikal ghostmetr, což bylo znamení, že tam někdo s námi byl. Od Medvědí jeskyně byly slyšet hlasy a jakési broukání. Tímto zážitkem končila naše „paranormální exkurze“ po brněnských štolách.

V sobotu večer nás ještě čekalo spaní v Havířském kostelíku v Poděbradech, na jehož místě bylo v 15. století popraveno 10 kutnohorských havířů. Po příchodu do kostela nastaly přípravy našich postelí, které se skládaly z rozložených kartonových krabic, spacáku, polštářku a popřípadě deky. Před spaním jsme skládali různé obrazce ze sirek, které nás měly ochránit. Plni emocí a zážitků v tomto dni jsme se rozhodli, že je čas jít spát.

Najednou mě někdo vzbudil a řekl: „Potichu vstaň a obuj si boty!“ Já udělala, co se mi řeklo. Vyvedl mě před kostel. Začal mi vyprávět o adventu, jelikož bylo po půlnoci a neděle 29. 11. 2015 byla první adventní neděle. Povídal, že pokud mám někoho, s kým jsem si nestihla všechno říct, a už není mezi námi, teď mám tu možnost. Vydala jsem se po cestě ohraničené svíčkami. Cestou jsem na papírek napsala svůj vzkaz a na další zastávce jsem si vzala růži, která sloužila pro odemknutí hladiny. U mola rybníčku byla položena malá dřevěná lodička se svíčkou a trnem pro upevnění vzkazu. Lodičku se vzkazem jsem poslala po vodě a vrátila jsem se zpátky do kostela, kde mi byl ještě darován malý talisman, a šla jsem spát.

Ráno nás čekala adventní snídaně. Měli jsme vánočku, domácí marmeládu, adventní čaj a ovoce. Mohli jsme si ještě zkusit zahrát na varhany - zněly opravdu krásně. Po 10 hodině přišlo na řadu balení věcí a náš tým Fobíků se vrátil zpátky do hotelu Junior.

Děkujeme městu Poděbrady za možnost uskutečnit naši expedici v tak krásné historické budově, jako je Havířský kostelík v Poděbradech. Městské policii za výraznou podporu. Děkujeme panu Martinovi Šípkovi, že nad námi držel dohled.

Naši hlavní expedici plánujeme na leden na zámku Kunštát, který má spojitost právě s městem Poděbrady.

Tým Fobíků: Nikola Amlerová, Kristýna Saláková, Michaela Šimánková, Adéla Nepovímová, Filip Ivanov a Halim Al-Azawi.

Napsala: Nikola Amlerová