Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

Exkurze třídy 3.B a 3.D na Letiště Václava Havla

26. 3. 2015

Czech aviation training Centre
3. letištní terminál

Zhruba před dvěma měsíci jsme se od paní učitelky Drobné dozvěděli, že ‘nejspíš pojedeme na letiště.‘ Nebyli jsme si jisti, zda nás tato cesta skutečně čeká, avšak stalo se, že se plány začaly naplňovat a my se na zmíněnou exkurzi mohli i těšit.

Konečně přišel čtvrtek 26. 3. a my jsme společně s 3. D. mohli vyrazit autobusem pana Noháčka směr Praha, kde jsme vystoupili před prvním a druhým letištním terminálem. Těmi jsme díky paní Drobné byli protaženi rychlostí větru a už jsme opět ujížděli, tentokrát ke slíbenému třetímu terminálu, určenému výhradně pro soukromé lety a palivové zásobování.

Zde jsme byli svěřeni do rukou zkušeného pana průvodce, který na letišti původně pracoval jako záložní hasič. Následovalo krátké promoční video vztahující se k letišti, jeho historii, obecným informacím i zajímavostem. Poté jsme byli převedeni přes bezpečnostní kontrolu do dalšího autobusu, kterým jsme následně projeli téměř celou letištní plochu, navštívili hasičské hangáry a měli jsme možnost vidět veškeré aktuální dění na runwayích, včetně vzletu a dosedání letadel. Myslím, že ačkoli tato část exkurze nebyla tak poučná jako výcvikové centrum, všichni jsme z ní byli velice nadšení. Na závěr jsme samozřejmě panu průvodci poděkovali symbolickým potleskem podobným tomu pro přistávajícího pilota.

Po přesunu do nedalekého výcvikového centra, nacházejícího se nedaleko od třetího terminálu, jsme byli uvítáni v přednáškové aule dalšími dvěma průvodci. Opět nám bylo promítnuto informační video, po kterém následovala krátká přednáška o podstatě výcviku stewardů a pilotů, o dostupných  tréninkových  metodách a vymoženostech. Po přednášce s paní exletuškou, která nám mimo jiné ukázala i jak otevřít dveře v letadle v případě nehody, jsme sledovali pouze pilotní simulátory a trenažéry, kterými tréninkové centrum disponuje.

Kolem čtvrté hodiny, když naše návštěva skončila, jsme byli zdárně odvezeni zpět do Poděbrad.

Já osobně jsem byla z této exkurze velmi nadšená, protože jsem se dozvěděla mnoho zajímavých věcí praktických i v běžném životě. Věřím, že za exkurzi jsme byli vděční všichni a nejeden z nás by si ji rád zopakoval.

Žaneta Karpíšková, 3.B