Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

ŠKODA! Exkurze jsme rozhodně nelitovali

Dne 29. 11. 2022 jsme se vypravili se třídou 2.B na exkurzi do Mladé Boleslavi do výrobního závodu ŠKODA AUTO a do cukrovaru Dobrovice.

Během cesty do závodu nám paní průvodkyně vyprávěly různé zajímavosti o pracovišti. Například jsme se dozvěděli, že areál je svou rozlohou větší než Monako, že je zde zaměstnáno cca 27 tis. lidí a že jídlo zajišťuje závod Aramark, firma bývalého absolventa naší školy, který denně poskytuje výběr z 12 jídel do 13 kantýn.

Ve výrobně jsme se rozdělili na skupiny a paní průvodkyně nás provedly lisovnou a montážní halou, tedy prvním a posledním krokem výroby, při kterých jsme se seznámili s procesem výroby aut. Využívají moderní japonské technologie a na smontování jednoho auta mají 1 minutu! Právě díky tomuto tempu se každý den vyrobí 2 700 aut.

V muzeu jsme viděli nejmodernější modely aut i nádherné historické automobily. Některé vystavené motory mají dokonce vrtuli na spouštění motoru.

V cukrovaru nás paní průvodkyně poučila o zpracování cukrové řepy a výrobě alkoholu. Dozvěděli jsme se, že výrobna se z celého roku využívá ke zpracování řepy pouze čtyři měsíce a pracuje se non-stop. Po zbytek roku výrobna funguje jako lihovar.

Ve Škodovce se nám moc líbilo a rozhodně nebyla škoda se tam podívat. Zjistili jsme, že vyrobit cukr nebo auto není žádná legrace a že je za tím spousta tvrdé práce.

Barbora Stejskalová, Eliška Hrázská 2.A