Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

Praxe ve Francii

I ve školním roce 2022/2023 měli studenti naší hotelové školy příležitost vyjet na dvouměsíční stáž do Francie. Příležitost využilo celkem pět studentů, kteří se hned po rozdání vysvědčení rozjeli do různých koutů této země.

Anne-Maria Křížová poprvé vyzkoušela možnost pracovat v maison d'hôtes, což je penzion, v němž hosté vlastně bydlí u majitele doma. Zažila tak život s francouzsko-českou rodinou, přípravu snídaní a večeří pro hosty nebo chystání pokojů. Kromě toho občas hlídala děti a ve volném čase objevovala krásy Ženevského jezera, u kterého se penzion nachází.

Jakub Holeček a Kryštof Karban se podívali do francouzských Alp, kde pracovali v hotelu Base Camp Lodge v Bourg-Saint-Maurice. Kryštof pracoval v kuchyni na pozici chef de parti a měl na starost přípravu dezertů či studené kuchyně. Croissanty a pains au chocolat tedy nyní zvládá i ve spánku. Kuba zase na place otevíral vína, doplňoval bufet a vyzkoušel si i objednávky a kasírování hostů. Vzhledem k tomu, že práce byla náročná, ve volnu spíš odpočívali, než lezli po horách, ale i přesto navštívili třeba L’Arpette.

Já s Andělou Šemberovou jsme strávily dva měsíce u moře poblíž města Sain-Raphaël. Pracovaly jsme obě jako servírky v plážové restauraci La Plage de l’Ile d’Or, kde jsme roznášely nápoje, debarasovaly a doprostíraly stoly. Ve volném čase jsme se podívaly třeba do Cannes, Monaka, Antibes nebo Port Grimaud.

Ze začátku bylo asi pro všechny z nás obtížné komunikovat ve francouzštině, ale po dvou měsících jsme si tak zvykli, že nám to teď až chybí. Minimálně některým z nás. I po dvou měsících se ale stalo, že jsme něčemu nerozuměli, a tak nebyl problém se domluvit anglicky.

Byla to určitě úžasná příležitost a jsem moc vděčná, že jsem to mohla zažít. Ráda na ty dva měsíce vzpomínám a těším se, kdy se do Francie budu moct zase vrátit.

Eliška Sýkorová, 4.D