Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

ROP STŘEDNÍ ČECHY

Středočeský krajROAD TRIP? Proč ne!

Naše škola se stala partnerem projektu Středočeského kraje „Propagace turistických destinací - ROAD TRIP“ na podporu turistického ruchu v regionu.

Záměrem projektu je rozšíření povědomí o nejvýznamnějších historických a přírodních památkách Středočeského kraje a to z oken parního vlaku, jako tradičního historického dopravního prostředku. Série výprav tohoto vlaku by měla zvýšit turistickou návštěvnost regionu a zatraktivnit ho i pro takové cílové skupiny, jako jsou rodiny s dětmi, senioři a handicapovaní občané.

Historický vlak „ROAD TRIP“ je určen zástupcům médií, odborné veřejnosti a studentům cestovního ruchu. Během jízdy se pasažéři vlaku mohou účastnit odborných přednášek na téma historie Středočeského kraje, jeho atraktivních destinací nebo aktuálních témat cestovního ruchu ve středočeském regionu.

První jízda parního vlaku měla namířeno 3. června do Poděbrad na zahájení festivalu „Dny filmové hudby“. Tento vlak měl zastávku v Nymburce, kde se k této akci připojilo několik studentů naší školy.

Z městského nádraží nás převezl historický autobus do pivovaru. Musíme podotknout, že jízda ve vlečném voze, spolu s poutavým vyprávěním různých historek z jízd „vlečňákem“ v době, kdy naše vypravěčky, paní Eva Karásková a Jaroslava Kynclová, byly také školou povinné, byly opravdovým zážitkem.

Následovala prohlídka pivovaru s návštěvou sladovny, kde jsme měli možnost ochutnat zatím jen naklíčený ječmen, tzv. pukavku. Ovšem finální produkt by byl určitě chutnější, ale na ten jsme si museli počkat.

Tuto čekací lhůtu jsme si zkrátili návštěvou varny a spilky. Čím více schodů jsme sešli, tím blíže jsme byli k degustaci již zmíněného produktu.

Konečně! Za mohutnými dveřmi se nám naskytl pohled do ležáckého sklepa. Tam proběhla také ochutnávka výborné kvasnicové dvanáctky. Naší čtrnáctičlenné skupině byly přiděleny 2 mázy piva. Pro nezasvěcené napovíme, že máz piva je doporučená dávka piva pro dospělého muže na dva dny. :-)

Po prohlídce jsme se opět svezli „vlečňákem“ zpět k parnímu vlaku. Po odjezdu z nádraží si to už „šlechtična“ šinula směrem k cíli své cesty, k Poděbradům. Další nápověda, tentokrát pro neznalce českých železnic. Šlechtična je jedna z nejkrásnějších parních lokomotiv.

Během cesty jsme se zúčastnili odborného semináře. Dostali jsme za úkol vymyslet zájezdy pro různé cílové skupiny. Například zájezd pro žáky ZŠ po středověkých městech nebo zájezd pro studenty ČVUT. To vše v rámci Středočeského kraje.

Poté jsme se přesunuli na zahájení Dnů filmové hudby na lázeňskou kolonádu.

Celý páteční den jsme zhodnotili jako velmi vydařený a již teď se těšíme na další ROAD TRIP. Ať už do Lužné u Rakovníka nebo na jedny z nejkrásnějších českých hradů na Karlštejn a Křivoklát.

Tomáš Žítek, 3. C