Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

Vítězství v Českém Těšíně!

Dne 29. 1. 2019 se v Českém Těšíně konala juniorská sommelierská soutěž Těšínská karafa 2019, na které jsem naši školu reprezentovala.

První částí soutěže byl test, kde museli soutěžící prokázat nejen znalosti o víně, ale i o nápojové gastronomii. Objevili se zde např. otázky “Co je to pet-nat?” nebo “Ve které zemi se vyrábí Chianti?”.
V druhé části byla přidaná samostatná degustační soutěž. V té se soutěžící snažili co nejlépe popsat barvu, vůni a chuť tří vzorků vína a správně určit odrůdu, ročník a původ. Tato disciplína patřila k těm nejnáročnějším, ale zároveň nejzábavnějším.

Po obědě přišel na řadu servis červeného vína. V časovém limitu sedmi minut museli soutěžící prezentovat víno, provést dekantaci a servis vína. Servíroval se francouzský Merlot z vinařství Hort.

Každá disciplína byla bodově hodnocena a součet bodů mě nominoval mezi čtyři nejlepší soutěžící. Součástí finále byl servis sektu, snoubení pokrmů s víny a oprava vinné karty, to vše v časovém limitu devíti minut. Můj výkon se porotě zřejmě líbil, protože jsem zvítězila a vysloužila si tak zápis na putovní Těšínskou karafu.

Ráda bych poděkovala naší škole za podporu při účasti na této soutěži a za profesionální přípravu a zajištění zázemí střední škole v Českém Těšíně.

Atmosféra na soutěži byla velmi přátelská, což jen potvrzuje rčení „Víno lidi spojuje“.

Anna Holčapková, 2. VOŠ