Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

Vzdělávací program Evropské unie Erasmus+

Erasmus+ aneb náš All Star Team ve Francii

Hlásíme se znovu z Francie. Připravovali jsme catering na soutěži šéfkuchařů ve městě Catres. Šlo o regionální soutěž nejlepších šéfkuchařů a zároveň těch, kteří mají i michelinské ocenění v restauracích, kde pracují. Naším úkolem byl servis pro porotu opravdu špičkové novodobé gastronomie. Jednalo se o předkrmy, hlavní chody a dezerty. Byli jsme představeni jako věhlasná česká hotelová škola (slyšíte, jak to zní?!). Pro nás to ale bylo trochu stresující, protože, co francouzský region, to jiný mrav. Vše se řešilo na poslední chvíli přímo na místě, ale s trochou adrenalinu jsme to zvládli. Za odměnu jsme po práci dostali lístky na rugbyový zápas Catres proti Toulouse. Byl to skvělý zážitek. Nikomu na tribunách nevadilo, že soused vedle fandí soupeři, prostě to tak mají, fandí svému mužstvu, ale po francouzsku slušně, vtipně a přátelsky.

Jsme na venkově a tak jsme se podíleli i na výstavě zemědělských regionálních produktů. Produkce potravin ve Francii je jednou z priorit země, a to hlavně kvalitních, regionálních produktů v bio kvalitě. Na čerstvou zeleninu, ovoce a maso je radost pohledět.

Účastnili jsme se velké regionální ochutnávky francouzských vín, kde naše vinařka Anička měla opravdu co porovnávat a o čem se bavit (s laskavou pomocí naší paní učitelky). Narazili jsme zde na Holanďany a zjistili, že i cizinci tady kupují půdu a odcházejí do Francie, aby pěstovali vinnou révu a malinko výrobou vína konkurovali téměř nedostižným Francouzům.

Naše nové znalosti o víně jsme proložili příspěvkem z naší strany a uspořádali „český večer“, který jsme zahájili prezentací české kultury a gastronomie. Vařili jsme hovězí vývar s celestýnskými nudlemi a pivní guláš s karlovarským knedlíkem. Jako dezert jsme připravili drobenkový koláč a všem nabídli naši Becherovku. Odměnou nám byl obrovský aplaus a blahopřání od našich francouzských hostitelů. Dnes vaříme a obsluhujeme klienty organizace M.F.R. Jdeme na to!

Lenka, Nikola, Anička, Martin a paní učitelka Valerie Papežová