Hotelová škola Poděbrady

Hotelová škola Poděbrady

Středočeský krajAEHT

To nejlepší nakonec...

...nás čekalo během poslední schůzky projektu partnerství Leonardo da Vinci v dánském městečku Horsens. Od října 2010, celé dva roky jsme se setkávali v různých zemích v různou roční dobu. Nikdo nezapomněl na sněhovou kalamitu která překvapila účastníky projektu právě v Poděbradech, tak brzy (koncem listopadu 2010) a v takovém množství nikdo sníh nečekal. O něco tepleji nám bylo v březnu 2011 v turecké Kappadokii a po schůzce v květnu téhož roku v Litvě jsme se nakonec pořádně ohřáli – byť už koncem října - ve španělské Malaze: všichni účastníci dodnes vzpomínají na španělskou pohostinnost, která v počtu podávaných chodů překonala všechna očekávání. Všude tam i v lotyšském Daugavpils v březnu letošního roku jsme diskutovali o úloze odborného vzdělání i praxi, které se zdají být páteří budoucího ekonomického vývoje každé země. Zajímalo nás, zda se učí na odborných školách dovednosti, které požaduje trh práce, jak obtížně či snadno se absolventi odborných škol na trhu práce uplatňují, jak se do odborného vzdělávání promítají ekonomické krize i celoevropský demografický pokles. Ve všech zemích jsme navštívili řadu škol, občas jsme malinko záviděli, ale často jsme si i hrdě uvědomovali, že se nemáme za co stydět, že naši partneři se mohou mnohému přiučit od nás.

Hostitelskou školou v Dánsku byla Learnmark Horsens, škola s výborným technickým zázemím pro rekvalifikační kurzy, ale navštívili jsme i místní zdravotní školu a na VIA University jsme se dověděli, jak probíhá nábor zahraničních studentů. Setkali jsme se s předákem odborového svazu i vedoucím poradenského centra při místní radnici. Třešničkou na závěrečném dortu bylo vystoupení Jense, který na elektrickou kytaru doprovodil svou přítelkyni a její sestru tak rockově, že se do tanečních kreací pustili snad všichni. Na tento večírek se bude dlouho, dlouho vzpomínat…

Dva roky utekly jako voda a nastal čas rekapitulovat a bilancovat. Na webové stránce www.labourmarketneeds.com najdou zájemci výsledky naší práce: informace o všech účastnících,  naše příspěvky k jednotlivým diskutovaným tématům, odkazy na publikované články o našem projektu a hlavně fotografie, dokumentující práci na projektu i uvolněnou atmosféru ve chvílích volna.

Naše škola uskutečnila místo povinných 12 mobilit celkem 16 cest. Děkuji všem spolucestovatelkám za aktivní účast a doufám, že je končící projekt naláká na další projektové aktivity školy.

Eva Svobodová
koordinátora projektu